Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε τη Μονπελιέ μετά από 12 εκτελέσεις (vids)

Οι Παριζιάνοι θα διεκδικήσουν το Κύπελλο Γαλλίας μετά την πρόκριση τους στον τελικό.

Η Παρί Σεν Ζερμέν τα… χρειάστηκε για τα καλά απέναντι στη Μονπελιέ, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Γαλλίας, επικρατώντας εν τέλει στα πέναλτι και με συνολικό σκορ 8-7, έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο καταληπτικό ματς της διοργάνωσης, περιμένοντας την Πέμπτη (13/05) τον νικητή του ζευγαριού Ρουμιγί Βαλιέ-Μονακό.

Η κλάση του Μπαπέ δεν ήταν αρκετή για τους περσινούς τρεμπλούχους Γαλλίας, καθώς η Μονπελιέ είχε τις «απαντήσεις» και στις δύο περιπτώσεις που η Παρί πήρε προβάδισμα με τα τέρματα του 22χρονου σούπερ σταρ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νεϊμάρ έχασε απίστευτη ευκαιρία για να δώσει την πρόκριση στους Παριζιάνους, που τα κατάφεραν, ωστόσο, απ’ τα 11 μέτρα.

Η Παρί ευστόχησε και στις 6 εκτελέσεις της, ο Σαμπιά, αστόχησε (χτύπημα πολύ άουτ) στο 6ο πέναλτι της Μονπελιέ και η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο πέρασε στον τελικό.