Μίλαν – Τορίνο 0-1 παρ, 0-0 κ.δ: Πέταξε τoυς «ροσονέρι» εκτός Κυπέλλου η «γκρανάτα»

Η Τορίνο έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τη Μίλαν από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ιταλίας μετά την επικράτησή της με σκορ 1-0 στην παράταση.

Μια πανηγυρική πρόκριση στη φάση των «8» του Κυπέλλου Ιταλίας πήρε η Τορίνο που επικράτησε της Μίλαν με σκορ 1-0 στην παράταση, πετώντας τους «ροσονέρι» εκτός συνέχεις της διοργάνωσης.

Η «γκρανάτα» μπορεί να βρέθηκε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το 70ο λεπτό του ματς, όμως άντεξε, πήγε το ματς στην παράταση και εν τέλει έφτασε στη νίκη και τη μεγάλη πρόκριση.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν ορισμένες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, χωρίς καμία πάντως να το καταφέρει. Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν όταν ο Τζίτζι αποβλήθηκε στο 70′, με τη Μίλαν να πιέζει αλλά να μην βρίσκει γκολ και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα ημίωρο.

Εκεί η Τορίνο δεν το έβαλε κάτω παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έτσι έφτασε στο τέρμα που της έδωσε τη νίκη και την πρόκριση με τον Μίτσελ Αντόπο να σκοράρει στο 114′ για το τελικό 1-0.