Λειψία – Ντόρτμουντ 2-0: Πέρασε στους «4» του Κυπέλλου

Η Λειψία επιβλήθηκε της Ντόρτμουντ με σκορ 2-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε η Λειψία, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0 της Ντόρτμουντ εντός έδρας, και συνεχίζει έτσι στη διοργάνωση για την κατάκτηση του τίτλου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλά για τους «ταύρους» που μπόρεσαν να προηγηθούν με τον Τίμο Βέρνερ να κάνει το 1-0 στο 22ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ήταν κυριαρχικοί σε όλο το πρώτο μέρος, όμως το 1-0 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τους Βεστφαλούς να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να κάνουν ευκαιρίες. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ορμπάν στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Στουτγκάρδη κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νυρεμβέργης με τον Μαυροπάνο να είναι βασικός και να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια του ματς. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά για να βρουν το τέρμα που θα τους έδινε την πρόκριση στα ημιτελικά, και τελικά το πέτυχαν στο 83′ με δράστη τον Ένζο Μίλοτ που διαμόρφωσε το τελικό 1-0.