Νίκη με ανατροπή για την Μπενφίκα (1-4)

Η Αμαδόρα «χτύπησε» πρώτη την Μπενφίκα, όμως οι «αετοί της Λισαβόνας δεν είχαν την παραμικρή διάθεση για... δώρα

Η Αμαδόρα «χτύπησε» πρώτη την Μπενφίκα, όμως οι «αετοί της Λισαβόνας δεν είχαν την παραμικρή διάθεση για… δώρα, «γύρισαν» το σκορ κι απέδρασαν με το διπλό απ’ το «Estadio Jose Gomes», επικρατώντας με 4-1 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της πορτογαλικής Primeira Liga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον άλλοτε παίκτη του ΠΑΟΚ Λέο Ζαμπά, όμως οι παίκτες της Μπενφίκα ανέτρεψαν τα πάντα πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τα γκολ των Καμπράλ (44′) και Ράφα Σίλβα (45’+1′).

Στο 53′ ο Οταμέντι «κλείδωσε» την 6η σερί νίκη της Μπενφίκα στη Λίγκα, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο 20χρονος Μάρκος Λεονάρντο έβαλε την τελική «πινελιά» στο εμφατικό πέρασμα των φιλοξενούμενων. Η Αμαδόρα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Εντό με δεύτερη κίτρινη στο 71ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της πορτογαλικής Primeira Liga έχουν ως εξής:

Μορεϊρένσε-Φαμαλικάο        1-0
Μποαβίστα-Πορτιμονένσε      1-4
Φαρένσε-Πόρτο               1-3
Ζιλ Βισέντε-Γκιμαράες       1-0
Αρούκα-Βιζέλα               5-0
Εστρέλα Αμαδόρα-Μπενφίκα    1-4
Σπόρτινγκ Λισ.-Κάσα Πία    8-0