Πόρτο – Μπενφίκα 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία.

Με τον Ανδρέα Σάμαρη να αγωνίζεται για 25 λεπτά στο εκτός έδρας ντέρμπι, η Μπενφίκα απέσπασε ισοπαλία χωρίς τέρματα (0-0) στο ντέρμπι της στην Πορτογαλία. Ο Ελληνας διεθνής, πέρασε στο ματς στο 65ο λεπτό αντί του Πίτσι και βοήθησε την ομάδα του να φύγει αλώβητη.

Να σημειώσουμε ότι η Μπενφίκα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ζίφκοβιτς στο 82ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη. Μάλιστα την πρώτη είχε δεχθεί μόλις δύο λεπτά νωρίτερα!

Με αυτό το αποτέλεσμα η Πόρτο απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή, καθώς νωρίτερα η Σπόρτινγκ επικράτησε εντός έδρας της Μπελενένσες με 1-0. Ετσι τόσο οι δράκοι όσο και η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League έχουν από 33 βαθμούς, ενώ ακολουθούν οι αετοί της Λισσαβόνας με 30.