Νιούπορτ Κάουντι – Λέστερ 2-1

Η Λέστερ ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Νιούπορτ Κάουντι, η οποία αγωνίζεται στην 4η κατηγορία της Αγγλίας και έμεινε εκτός συνέχειας στο Κύπελλο Αγγλίας.

Θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσαν οι «αλεπούδες» καθώς ηττήθηκαν εκτός έδρας με 2-1 από την Νιούπορτ Κάουντι, ομάδα που αγωνίζεται στην League Two (4η κατηγορία της Αγγλίας) και έμειναν εκτός συνέχειας στο Κύπελλο Αγγλίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Ματ, έπειτα από ωραία σέντρα του Βίλμοτ. Η ομάδα του Κλοντ Πιέλ δυσκολεύτηκε πολύ να βρει το γκολ της ισοφάρισης και χρειάστηκε να φτάσει στο 82ο λεπτό το παιχνίδι, όταν ο Γκεζάλ με σουτ-βολίδα έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η Κάουντι ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τρία λεπτά αργότερα, ο Άμοντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα του μία πρόκριση που σίγουρα θα θυμάται για καιρό.