Αθλέτικ Μπιλμπάο – Σεβίλλη 1-3

Η Σεβίλλη επικράτησε εύκολα στην έδρα Μπιλμπάο με 3-1 και βλέπει... από τώρα τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Σεβίλλη επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο και είναι έτοιμη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα, οι Ανδαλουσιανοί έκαναν το 0-1 με τον Νολίτο, να σκοράρει από κοντά, έπειτα από φάση διαρκείας, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 49′ με τον Σαν Χοσέ, ωστόσο η Σεβίλλη δεν άργησε να ανακτήσει το προβάδισμα της στο σκορ. Στο 53′ ο Άντρε Σίλβα έβαλε και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού, ενώ στο 77′ ο Μπεν Γεντέρ κλείδωσε τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, μετατρέποντας την ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.