Φιορεντίνα – Αταλάντα 3-3

Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας πήρε η Αταλάντα, μετά το 3-3 στην έδρα της Φιορεντίνα.

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας έχει η Αταλάντα, μετά το ισόπαλο 3-3 στην έδρα της Φιορεντίνα.

Η ομάδα από το Μπέργκαμο πάγωσε για τα καλά το «Αρτέμιο Φράνκι», καθώς προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο 20λεπτο, χάρη στα γκολ των Γκόμεζ στο 16′ και Πάσαλιτς στο 18′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχετικά γρήγορα και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τους Κιέζα στο 33′ και Μπενάσι στο 36′.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 58′ με σκόρερ τον Ντε Ρουν, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο 79′ με τον Λουίς Μουριέλ.

Υπενθυμίζεται ότι το άλλο εισιτήριο του τελικού του Κυπέλλου Ιταλίας, διεκδικούν Λάτσιο και Μίλαν, οι οποίες ήρθαν ισόπαλες δίχως τέρματα χθες στο «Ολίμπικο».