Μπενφίκα – Μαρίτιμο 6-0

Η Μπενφίκα «σάρωσε» την Μαρίτιμο εντός έδρας με 6-0, έφτασε τους 75 βαθμούς και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Κανένα έλεος δεν έδειξε η Μπενφίκα κόντρα στην Μαρίτιμο, της οποίας επικράτησε με 6-0 στο «Ντα Λουζ» για την 30η αγωνιστική της Primeira Lega και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Λουζιτανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ζοάο Φέλιξ, δίχως να πετύχουν άλλο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο όμως ήταν καταιγιστικοί και πετυχαίνοντας 5 γκολ, έφτασαν στο τελικό 6-0. Τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν οι Πίτσι στο 49′, Ζοάο Φέλιξ στο 64′, Τσέρβι στο 71′ και στο 88′ και ο Σάλβιο στο 90′.

Έτσι η Μπενφίκα, έφτασε τους 75 βαθμούς, με 4 ματς να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, παραμένοντας αήττητη για 15ο σερί παιχνίδι. Από την άλλη η Μαρίτιμο, είναι στην 12η θέση με 33 βαθμούς, στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.