Αμβούργο – Λειψία 1-3

Η Λειψία δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στο Αμβούργο κι ας έπαιζε στην έδρα του αντιπάλου της, επικράτησε 3-1 και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας για πρώτη φορά στην Ιστορία της

Η Λειψία πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα του Αμβούργου (3-1) και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Γερμανίας, όπου θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της.

Οι Ταύροι ήταν το φαβορί κόντρα στο Αμβούργο και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης παρότι οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12′ με τον Πούλσεν, για να ισοφαρίσει στο 27′ ο Τζάτα. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53′ με το αυτογκόλ του Γιάνισιτς η Λειψία πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ, για να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό ο Φόρσμπεργκ στο 72′.

Η Λειψία πανηγύρισε για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία της, την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αυριανής αναμέτρησης ανάμεσα στη Βέρντερ και την Μπάγερν Μονάχου.