ΑΠΟΕΛ – Απόλλων Λεμεσού 3-0

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Λεμεσού στο ΓΣΠ και έφτασε τα 7 σερί πρωταθλήματα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου.

Ιστορία έγραψε απόψε ο ΑΠΟΕΛ! Η ομάδα του Πάολο Τραμετζάνι επικράτησε του Απόλλωνα Λεμεσού με 3-0 εντός έδρας και κατέκτησε το 7ο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Μάλιστα, η επίδοση αυτή αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου.

Ο ΑΠΟΕΛ βρισκόταν στο +3 από τον Απόλλωνα και με τη νίκη του αυτή στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, γιόρτασε την κατάκτηση του 28ου πρωταθλήματος στην ιστορία του, μέσα στο κατάμεστο ΓΣΠ.

Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 14ο λεπτό του ματς με τον Ντε Βινσέντι. Στο 36′ ο Μοράις έκανε 2 τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 44′ ο Ιωάννου διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να έχει πετύχει και άλλα γκολ, έχοντας 3 δοκάρια στο παιχνίδι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 34ο λεπτό λόγω αποβολής του Ρομπέρζ.