Σπάρτα Ρότερνταμ – Φέγενορντ 2-2

Τον... δρόμο του Άγιαξ και της Αϊντχόβεν ακολούθησε η Φέγενορντ, η οποία στην πρεμιέρα του ολλανδικού πρωταθλήματος έμεινε στο 2-2 με τη Σπάρτα Ρότερνταμ.

Εφιαλτική ήταν η πρεμιέρα για τους τρεις «μεγάλους» της Ολλανδίας.

Μετά τις ισοπαλίες των Άγιαξ και Αϊντχόβεν ήρθε και η σειρά της Φέγενορντ να γκελάρει κόντρα στη Σπάρτα Ρότερνταμ.

Η ομάδα του Γιάπ Σταμ έμεινε δυο φορές πίσω στο σκορ από τους φιλοξενούμενους, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές.

Στο 49′ η ομάδα του Ρότερνταμ άνοιξε το σκορ με τον Μοχάμεντ Ραϊχί, ενώ στο 66΄η Φέγενορντ έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία χάρη στο γκολ του Στίβεν Μπέργκχαις.

Οκτώ λεπτά αργότερα, όμως, η Σπάρτα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Λάρς Βέρτβικ να νικάει τον Φέρμεερ για το 2-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Φέγενορντ άσκησε δριμεία πίεση προς τα αντίπαλα καρέ, με την άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως, να καθαρίζει οποιαδήποτε επικίνδυνη φάση.

Τελικά, τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε στις καθυστερήσεις ο Σαμ Λάρσον, ο οποίος χάρη σε κοντινό πλασέ από τη μεγάλη περιοχή έσωσε έστω και την ύστατη στιγμή το βαθμό για το σύνολο του Γιαπ Σταμ.