Πόρτο – Μαρίτιμο 3-1

Η Πόρτο επικράτησε με 3-1 της Μαρίτιμο με δυο γκολ του Μούσα Μαρεγκά και επανήλθε στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Η Πόρτο (39 βαθμοί) συνεχίζει το μπρα ντε φερ με τις Σπόρτινγκ (39 βαθμοί) και Μπενφίκα (36 βαθμοί) για τα σκήπτρα του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Με τις δυο ανταγωνίστριες να έχουν προχωρήσει με νίκες στα παιχνίδια τους, στο εντός έδρας ματς με την Μαρίτιμο οι Δράκοι ήθελαν μόνοι νίκη.

Τα ματς ξεκίνησε καλά με τον Ρέγες να δίνει το προβάδισμα στο 19’. Ο Πατσέκο όμως άγχωσε τους γηπεδούχους ισοφαρίζοντας άμεσα σε 1-1 (26’). Η ανόητη όμως αποβολή του Γκαμπόα για την Μαρίτιμο με δυο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά στο 40’, στέρησε κάθε πιθανότητα έκπληξης από τους φιλοξενούμενους.

Έτσι ήρθε ο Μαρεγκά με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να δώσει το προβάδισμα στην Πόρτο (45+1’) και με ένα δεύτερο γκολ στο 78’ να σφραγίσει μια νίκη-υποχρέωση για την ομάδα του Σέρζιο Κονσεϊσάο.