Πλατανιάς – Ηρόδοτος 5-1

Επιτυχημένα έκλεισε το 2018 ο Πλατανιάς που «διέσυρε» τον Ηρόδοτο με 5-1 στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Football League.

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο καθόλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα ο Πλατανιάς επικράτησε με το εμφατικό 5-1 επί του Ηροδότου στα Χανιά και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League.

Η ομάδα των Χανίων είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Καραγκούνη ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και ήταν αυτός που πήρε από το χέρι την ομάδα του για να την οδηγήσει στη μεγάλη αυτή νίκη. Στο 25′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καραγκούνη, ενώ ο Λάζιτς έκανε το 2-0 στο 42ο λεπτό, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ηρόδοτος μείωσε με τον Μωραϊτη (2-1), όμως οι Χανιώτες ήταν καταιγιστικοί στη συνέχεια και με τέρματα των Καραγκούνη (67′, 85′) και Νίλι (74′) έφτασαν στο τελικό 5-1!

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης, Πουρζιτίδης, Παπανικολάου, Ουές, Μποσέτι (81΄Μάικιτς), Τσαμούρης (66′ Σινγκ), Καραγκούνης, Μπιανκόνι, Λάζιτς (59′ Νίλι).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης, Προβιδάκης, Δαμιανάκης, Κανδηλάκης, Γιαλούδης, Φραγκουλάκης, Αργκιλέσι (82′ Αργκιλέσι), Κασαπάκης (70′ Φουγκαράκης), Μωραϊτης (85′ Μωραίτης), Μασάδο, Κονέ.