Καλαμάτα- Ιωνικός 1-0 (pic)

Η Καλαμάτα επικράτησε 1-0 του Ιωνικού με γκολ του Στεργίδη στο 57' και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League.

Σε μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες με τους ίδιους στόχους, που είναι η άνοδος στην Super League 2, η Καλαμάτα επικράτησε 1-0 του Ιωνικού και «εκτοξεύτηκε» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε μακρινές μπαλιές.

Η μόνη στιγμή που αξίζει αναφοράς στα πρώτα 45 λεπτά ήταν ένα σουτ του Μπάμπη για την Καλαμάτα στο 39′, το οποίο πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Κουρεπίνη.

Ο Ιωνικός ήταν εκείνος που πλησίασε στο γκολ στην έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά το κοντινό πλασέ του Κρητικού αποκρούστηκε από τον Στεφανάκο.

Στο 57′ όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με τον Στεργίδη να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Κουρεπίνη και να πλασάρει σε κενή εστία για το 1-0.

Καλλέργης και Κρητικός δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον γκολκίπερ της Καλαμάτας στο 63′, με την «μαύρη θύελλα» να διατηρεί μέχρι το τέλος την νίκη και το σπουδαίο τρίποντο.