Πανιώνιος – Εθνικός 1-1: Παρέμεινε στο +5 ο «Ιστορικός»

Ο Πανιώνιος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ απάντησε άμεσα κόντρα στον Εθνικό, που παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κράτησε το 1-1 και παρέμεινε στην μάχη του τίτλου.

Σε ένα παιχνίδι βγαλμένο από τα παλαιότερα χρόνια της Α’ Εθνικής, ο Πανιώνιος υποδέχθηκε στη Νέα Σμύρνη τον Εθνικό στο ντέρμπι κορυφής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τους «Πειραιώτες» να καταφέρνουν να κρατήσουν το 1-1, που τους διατηρεί στο -5 από τον «Ιστορικό» που παραμένει στην κορυφή του ομίλου.

Αρκετός κόσμος (πάνω από 4.000, ανάμεσα τους και φίλοι του Εθνικού) βρέθηκε στη Νέα Σμύρνη για να παρακολουθήσει το παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ιστορικές ομάδες, με το θέαμα να τους αποζημιώνει, σε παιχνίδι με γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ, αυτογκόλ και αποβολή.

Ο Εθνικός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, μέχρι το 48ο λεπτό, όταν ο κεντρικός του αμυντικός, Θεοδώρου δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια. Παρ’ όλο το αριθμητικό τους μειονέκτημα, στο 57′ οι Πειραιώτες, προηγήθηκαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργούση, που δεν πανηγύρισε το γκολ, καθώς στο παρελθόν έχει αγωνιστεί με τη φανέλα του Πανιωνίου.

Ο «Ιστορικός» έφτασε άμεσα στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ στο 59′, ο Κατσογιάννης του Εθνικού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 1-1.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω, είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Γεμιστό να κάνει το 2-1 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, χωρίς να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 1-1 φέρνει τον Πανιώνιο στους 35 βαθμούς μετά από 14 αγωνιστικές, με τον Εθνικό να μένει στο -5, στους 30.