Εκουαδόρ – Περού 2-2

Το Περού με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά «ξέρανε» το Εκουαδόρ (2-2) και έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Μια… ανάσα από την προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα βρίσκεται το Περού μετά τον βαθμό που «έκλεψε» στηνα αναμέτρηση με το Εκουαδόρ (2-2).

Μπορεί το Εκουαδόρ να είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Ταπία (23′) και Πρεσιάδο (45+3′), όμως το Περού βγήκε… μεταμορφωμένο στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο εξασφάλισε έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

Η ομάδα του Ρικάρντο Γκαρέκα μείωσε με τον Λαπαντούλα στο 49′, ενώ έφτασε στην ισοφάριση με τον Καρίγιο στο 54′ και στη συνέχεια άντεξη στην πίεση που δέχτηκε και πήρε μια ισοπαλία, που την φέρνει στην 3η θέση του ομίλου της με 4 βαθμούς.

Από την άλλη το Εκουαδόρ έμεινε στην 4η θέση με 2 βαθμούς και θα πρέπει να επικρατήσει της Βραζιλίας στην τελευταία αγωνιστική για να φτάσει στους «8» της διοργάνωσης.