Αθλέτικ Μπιλμπάο – Λεβάντε 2-0 (vid)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε 2-0 της Λεβάντε για την 6η αγωνιστική της La Liga και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Νίκη-ανάσα πέτυχε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε 2-0 της Λεβάντε στο «Σαν Μαμές» για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμικό ξεκίνημα και στο 13ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, αλλά μέσω VAR ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του.

Ο Μουνιαΐν δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βέθο στο 32ο λεπτό, ενώ το σουτ του Μπερενγκέρ πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Γκαριτάνο πίεσε στην αρχή του δευτέρου μέρους και πήρε το προβάδισμα με τον Μπερενγκέρ στο 50ό λεπτό.

Ο 25χρονος βρήκε ξανά δίχτυα στο 74ο λεπτό, αλλά το τέρμα το ακυρώθηκε. Λίγο αργότερα, όμως, η ο Ουίλιαμς πλάσαρε σε κενό τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 79ο λεπτό.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Μπαλενθιάγα, Γεράι, Μαρτίνεθ, Κάπα, Ντάνι Γκαρσία, Μπερενγκέρ (84’ Βενσεντόρ), Ουνάι Λόπεθ (71’ Μορσίγιο), Ραούλ Γκαρσία, Μουνιαΐν (71’ Θαράγα), Ουίλιαμς (90+1’ Βιγιαλίμπρε)

ΛΕΒΑΝΤΕ: Κόκε, Πόστιγο, Μιραμόν (82’ Ραντόγια), Κλερκ, Βέθο, Καμπάνια, Ροσίνα (63’ Ντε Φρούτος), Μοράλες (63’ Μαρτί), Μάλσα, Μελέρο (74’ Ντάνι Γκόμεθ), Μπάρντι (82’ Σον)