«Απέδρασε» από το «Μεστάγια» η Εσπανιόλ (1-2)

Με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, η Εσπανιόλ έκανε την απόλυτη ανατροπή στο «Μεστάγια» και επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια!

Για 83 λεπτά η Βαλένθια κρατούσε την 4η συνεχόμενη νίκη της στη La Liga. Τα όποια όνειρα, όμως, για να βρεθεί στην 4η θέση και στην έξοδο στο Champions League, «έσβησαν» μέσα σε πέντε λεπτά μετά την αποβολή του Ντούρο.

Η Εσπανιόλ με δύο γκολ στο 83′ και 88΄ έφερε τα πάνω κάτω στο «Μεστάγια» και με το τελικό 2-1, πλησίασε στο -2 τη σημερινή της αντίπαλο, η οποία γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από 7 αγωνιστικές (4 νίκες, τρεις ισοπαλίες).

Η τελευταία ήττα των «νυχτερίδων» σημειώθηκε πριν από 2 μήνες και συγκεκριμένα στις 27/10 από την Μπέτις (4-1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Αλντερέτε, Γκιγιαμόν, Κορέια (77’ Ιράνθο), Χεσούς Βάσκεθ (66’ Πιτσίνι), Βας (84’ Κοϊντρεντί), Κόστα (84’ Τσερίσεβ), Γουέδες, Σολέρ, Ντούρο, Γκόμες

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Πεδρόσα, Καμπρέρα, Σέρτζι Γκόμεθ, Αλέις Βιδάλ (81’ Χοφρέ), Νταρντέρ, Μπαρέ (81’ Μορλάνες), Μελαμέδ (70’ Όσκαρ Χιλ), Εμπαρμπά (61’ Πουάδο), Μορόν (70’ Ντιματά), Ντε Τομάς