Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 1-0: Τρίποντο… παραμονής για την Εσπανιόλ

Με τον Ραούλ Ντε Τομάς να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, η Εσπανιόλ επικράτησε της Μαγιόρκα (1-0), κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Άλλο ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια του ισπανικού ποδοσφαίρου έκανε η Εσπανιόλ. Η ομάδα της Βαρκελώνης επικράτησε (1-0) της Μαγιόρκα και σκαρφάλωσε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 πόντους. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν μια… ανάσα από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς μετά από 29 αγώνες, βρίσκονται στην 17η θέση με 26 πόντους.

Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Εσπανιόλ άνοιξε το σκορ. Από κάθετη πάσα του Νταρντέρ, ο Ντε Τομάς βγήκε απέναντι από τον Ρίκο και με πλασέ, έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το 14ο τέρμα στην εφετινή La Liga για τον 27χρονο επιθετικό.

Η Εσπανιόλ διατήρησε το υπέρ της σκορ μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη.