Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αθλέτικ Μπιλμπάo 3-1: Κυρίαρχος στο ντέρμπι των Βάσκων η «Erreala»

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των Βάσκων, επικρατώντας της Αθλέτικ Μπιλμπάο με σκορ 3-1.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, επικράτησε με 3-1 και «στρογγυλοκάθησε» στην 3η θέση της LaLiga μετά από 17 αγωνιστικές.

Το ντέρμπι των Βάσκων κρίθηκε εν πολλοίς στην φάση του 60ού λεπτού, όταν ο Άλβαρεθ είδε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων. Ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Οϊαρθάμπαλ με το 3-1 ουσιαστικά «σφράγισε» το «τρίποντο» για τη Σοσιεδάδ.

Στο άλλο ματς, μετά τις ήττες από τις Σοσιεδάδ και Μπαρτσελόνα, η Οσασούνσα έβγαλε αντίδραση. Αρχικά έφυγε «αλώβητη» από το «Σαν Μαμές» απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και σήμερα επικράτησε στην Παμπλόνα με 1-0 της Μαγιόρκα, για την 17η αγωνιστική της LaLiga.

Το γκολ του Ορόθ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (47΄) αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Γιακόμπα Αρασάτε, η οποία «έπιασε» στην 6η θέση την Ατλέτικο Μαδρίτης και απόλυτα δικαιολογημένα κάνει όνειρα για την ευρωπαϊκή της έξοδο.