Σώθηκε η Εσπανιόλ (vid)

Ο Μορένο πέτυχε δυο γκολ και χάρισε σημαντική νίκη στην Εσπανιόλ επί της Χιρόνα με 2-0.

Η Εσπανιόλ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Χιρόνα με 2-0 και εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου. Η ομάδα της Βαρκελώνης προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Μορένο δύο λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Θα πρέπει μάλιστα να σημειωθεί πως η Χιρόνα είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το δεύτερο γκολ της Εσπανιόλ σημείωσε ο ίδιος παίκτης στο 55′ και με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί έφτασαν τους 39 βαθμούς και είναι έντεκα πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Να θυμίσουμε πως απομένουν τέσσερα παιχνίδια για την ολοκλήρωση της πριμέρα ντιβιζιόν κι αυτό σημαίνει πως η Εσπανιόλ εξασφάλισε ουσιαστικά σήμερα την παραμονή της στην κατηγορία.

Жирона – Эспаньол. Обзор матча от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.