Μπαρτσελόνα πέντε… αστέρων απέναντι στην Μπέτις (5-0)

Καταιγιστική ήταν η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Μπέτις, την οποία και συνέτριψε με σκορ 5-0.

Με τον Ζοάο Φέλιξ να παίζει για πρώτη φορά βασικός και να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με τα «μπλαουγκράνα», η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-0 την Μπέτις στο στάδιο «Λουίς Κομπανίς» και ανέβηκε -προσωρινά τουλάχιστον, αφού η Ρεάλ παίζει αύριο- στην κορυφή της La Liga.

Ο Πορτογάλος επιθετικός, που αγωνίζεται στους Καταλανούς ως δανεικός από την Ατλέτικο, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα (32΄) συμμετείχε στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του, το οποίο σημείωσε ο Λεβαντόφσκι.

Στο β΄ μέρος, ο Φεράν Τόρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ (62΄) και ο Ραφίνια (66΄) ανέβασαν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ για την Μπαρτσελόνα, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο επίσης νεοαποκτηθείς Ζοάο Κανσέλο στο 81΄.

Να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας της Μπέτις, Ρουί Σίλβα, αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο. Δεδομένου ότι ο έμπειρος Κλαούντιο Μπράβο είναι επίσης τραυματίας, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι «επιστράτευσε» τον γκολκίπερ της β΄ ομάδας, Φραν Βιέιτες.