Σεβίλλη – Αλαβές 1-0

Η Σεβίλλη επικράτησε με το ισχνό 1-0 εντός έδρας της Αλαβές και έκλεισε νικηφόρα τη φετινή σεζόν. Νίκες και για Χιρόνα, Χετάφε.

Στο υπό βροχή Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν η Σεβίλλη επικράτησε 1-0 της Ντεμπορτίβο Αλαβές χάρη στο τέρμα του Μπεν Γεντέρ στο 28ο λεπτό και ολοκλήρωσε νικηφόρα το φετινό πρωτάθλημα. Οι Σεβιγιάνοι που εξασφάλισαν ευρωπαϊκό εισιτήριο (7η θέση) δυσκολεύτηκαν μεν, αλλά ήταν αποτελεσματικοί κόντρα στους Βάσκους.

Λας Πάλμας – Χιρόνα 1-2

Η υποβιβασμένη Λας Πάλμας που στερήθηκε φέτος των υπηρεσιών του Σέρχιο Αραούχο ηττήθηκε εντός έδρας από τη Χιρόνα (1-2) και θα κληθεί να μαζέψει τα κομμάτια της και να ανασυνταχθεί. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Στουάνι, ισοφαρίστηκαν από τον Τζόναθαν Κάλερι (1-1) μα πήραν τελικά τη νίκη χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Στουάνι.

Μάλαγα – Χετάφε 0-1

Η Χετάφε επικράτησε 1-0 της Μάλαγα στην Ανδαλουσία, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόικ Ρεμί στο 73ο λεπτό και έκλεισε τη σεζόν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga στο -3 από την Ευρωπαία Σεβίλλη!