Αλαβές – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0

Τεράστια νίκη της Αλαβές επί της Ρεάλ Μαδρίτης με... buzzer beater του Γκαρσία στην εκπνοή (1-0)! Από σφαλιάρα σε σφαλιάρα οι Μαδριλένοι...

Την ήττα από τη Σεβίλλη (3-0), την ισοπαλία με την Ατλέτικο (0-0), την ήττα από την ΤΣΣΚΑ (1-0) διαδέχτηκε η νέα ήττα από την Ντεπορτίβο Αλαβές αυτή τη φορά (1-0). Η Ρεάλ Μαδρίτης της… μετά Κριστιάνο (και Ζιντάν) εποχής έχει πρόβλημα! Όχι μόνο δεν έχει καταφέρει να επικρατήσει σε κανένα εκ των τεσσάρων τελευταίων παιχνιδιών (σε όλες τις διοργανώσεις), δεν μπορεί και να σκοράρει!

Αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά μετά το 1985 όταν οι Μαδριλένοι είχαν καταγράψει ένα αρνητικό σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη. Όχι ότι οι Βάσκοι δεν είναι υπολογίσιμη δύναμη. Αλλά η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ, υπό άλλες συνθήκες, δεν θα είχε πρόβλημα να κάμψει (έστω δύσκολα) την αντίστασή της.

Για περίπου 15 λεπτά οι γηπεδούχοι δεν είχαν καταφέρει να περάσουν την σέντρα. Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο του ματς χωρίς όμως κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 27ο λεπτό μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στους Βάσκους, με τον Βαράν να διώχνει πάνω στη γραμμή. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες στο 0-0. Ο Λοπετέγκι ανακάτεψε λίγο την τράπουλα. Απέσυρε τον κακό Μπενζεμά, έβαλε στη θέση του τον Μαριάνο. Έβαλε Ασένσιο, αντί του Καζεμίρο. Τίποτα…

Χωρίς πλάνο, χωρίς οργάνωση, χωρίς φαντασία… Στο 77ο λεπτό και πάλι η Αλαβές ήταν εκείνη που «άγγιξε» το γκολ με το πλασέ του Γιόνι να περνάει μόλις άουτ. Λίγο πριν το τελικό σφύριγμα της λήξης, ο Κουρτουά πραγματοποίησε άστοχη έξοδο και ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά για το 1-0 των Βάσκων που έκαναν… πανηγυρική έξοδο! αναγκάζοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης σε τέταρτο σερί ανεπιτυχές αποτέλεσμα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αλαβές (Αμπελάρδο): Πατσέκο, Λαγκουάρδια, Μαριπάν (88′ Μαρτίν), Ντουάρτε, Ναβάρο, Πίνα, Μπράσανατς, Γουακάσο (74′ Μανού Γκαρσία), Ιμπάι Γκόμεθ (67′ Σομπρίνο), Γιόνι, Καγιέρι

Ρεάλ Μαδρίτης (Χουλέν Λοπετέγκι): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Οντριοθόλα, Νάτσο, Καζεμίρο (62′ Ασένσιο), Μόντριτς, Κρόος, Θεμπάγιος, Μπέιλ (80′ Βινίσιους), Μπενζεμά (46′ Μαριάνο).