Γκολ περίπου μετά από ένα μήνα για τη Ρεάλ!

Έδωσε τέλος στη αφλογιστία της η «βασίλισσα», ωστόσο πρώτα έσπασε ένα αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου

Στα 481 λεπτά σταμάτησε το εφιαλτικό σερί μη σκοραρίσματος για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μπορεί με το τέρμα το απέναντι στη Λεβάντε ο Μαρσέλο να έβαλε τέλος στην «ξηρασία» της επιθετικής γραμμής των «μερένχες», ωστόσο λίγα λεπτά νωρίτερα οι παίκτες του Χουλέν Λοπετέγκι «έσπασαν» το χειρότερο σερί στην ιστορία του συλλόγου το οποίο έστεκε στα 465 λεπτά.

Το τελευταίο γκολ της Ρεάλ σε όλες της διοργανώσεις είχε έρθει στις 22 Σεπτεμβρίου, όταν και ο Ασένσιο χάρισε μια δύσκολη νίκη στην ομάδα του απέναντι στην Εσπανιόλ. Από τότε ακολούθησαν 3 ήττες από ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Σεβίλλη και Αλαβές, καθώς και μια ισοπαλία χωρίς γκολ με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ωστόσο το γκολ του Βραζιλιάνου δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του, καθώς οι Βαλενσιάνοι πήραν σπουδαία νίκη με 2-1.

Και όλα αυτά περίπου έναν χρόνο μετά το απίστευτο σερί των 73 συνεχόμενων παιχνιδιών συνοδευόμενα από γκολ…