Χιρόνα – Χετάφε 1-1

Ισόπαλες έμειναν Χιρόνα και Χετάφε στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της La Liga!

Ο Μπερνάντο Εσπινόζα «έσωσε την παρτίδα» για την Xιρόνα, πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης με την Χετάφε, με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής της La Liga (1-1). Το γκολ του Κολομβιανού αμυντικού χάρισε στους γηπεδούχους το βαθμό απέναντι στην ομάδα της Μαδρίτης (1-1), που είχε προηγηθεί στο 61΄ με τον Άνχελ.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, πιο δραστήριοι και είχαν αναγκάσει τη Χετάφε να έχει παθητικό ρόλο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χετάφε ανέβασε την απόδοσή της και βρήκε πρώτη το γκολ με την συμπλήρωσης μιας ώρας παιχνιδιού με «δράστη» τον  Άνχελ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν, έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Το βρήκαν τελικά στο 85ο λεπτό με τον Εσπινόζα για το τελικό 1-1.