Σεβίλλη – Βαλένθια 0-1

Χάρη σε γκολ του Ντάνι Παρέχο, η Βαλένθια έφυγε νικήτρια από το «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» με 1-0 κόντρα στην Σεβίλλη και πλέον έχει μπει για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης.

Αυτή η Βαλένθια, τείνει να ξεχάσει τι σημαίνει ήττα! Οι «νυχτερίδες» πέρασαν από το «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», επικρατώντας της Σεβίλλης με 1-0 και παρέμειναν για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητες στο Ισπανικό πρωτάθλημα και 16ο σε όλες τις διοργανώσεις.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντάνι Παρέχο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τη Βαλένθια. Στο δεύτερο μέρος, η Σεβίλλη πίεσε ασφυκτικά, δημιούργησε ευκαιρίες, δίχως όμως να καταφέρνει να φτάσει  σε κάποιο τέρμα.

Έτσι, η ομάδα του Μαρθελίνιο έφτασε τους 43 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας στην ισοβαθμία τους γηπεδούχους, που έπεσαν στην 7η θέση.