Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αλαβές 3-0

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικρατώντας 3-0 της Αλαβές.

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 3-0 στο «Σαν Σεμπαστιάν» της Αλαβές και με το τρίτο σερί «τρίποντο» που πήραν (4ο σε 6 αγώνες), στην «αυλαία» της 6ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος, «έπιασαν» στην 2η θέση της κατάταξης την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το σκορ για τους γηπεδούχους, άνοιξε ο Ογιαρθάμπαλ στο 19′, στο 32′ ο Χοσέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ογιαρθάμπαλ διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα το τελικό 3-0.

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ (Λε Νόρμαντ 75′), Ελουστόντο, Γιορέντε, Μονρεάλ, Οντεγκάαρντ, Γκουεβάρα, Μερίνο, Πόρτου, Ογιαρθάμπαλ (Γιανουζάι 60′), Χοσέ (Ισάκ 46′)

Αλαβές: Πατσέκο, Μαρίν, Μαγκαγιάν, Έλι, Αγκουιρεγκαμπίρια, Πίνα (Σάντσες 60′), Μπόρχα Σάινθ (Γκουιντέτι 75′), Πονς, Γουακάσο (Βιδάλ 46′), Μπερκ, Πέρεθ.

Ο Σάντι Μίνα «έσωσε την παρτίδα» για την Θέλτα. Η ομάδα του Βίγκο ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με την Εσπανιόλ, 1-1, χάρις στο γκολ που πέτυχε ο 23χρονος επιθετικός στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.