Βαλένθια – Μπέτις 2-1

Μετά από πέντε σερί ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 της Μπέτις και μείωσαν τη διαφορά από την τέταρτη θέση στους δύο βαθμούς.

Πέντε σερί ματς χωρίς νίκη για τη Βαλένθια αποδείχθηκε πως ήταν πολλά. Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 2-1 της Μπέτις για την 26η αγωνιστική της La Liga και μείωσαν τη διαφορά τους από την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης στους 2 βαθμούς.

Η Βαλένθια ήταν καλύτερη καθ’όλη τη διάρκειατου αγώνα, όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει αυτή την υπεροχή. Το σκορ άνοιξε στο 60′ ο Κέβιν Γκαμεϊρό με ωραίο φαλτσαριστό σουτ, το οποίο αιφνιδίασε τον Ρόμπλες. Στο 89′ ο Ντάνι Παρέχο έκανε το 2-0, ενώ για την Μπέτις μείωσε ο Λορέν Μορόν στις καθυστερήσεις.