Ανζέ – Λιόν 3-0

Βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε η Λιόν στην έδρα της Ανζέ και σε δύο αγωνιστικές δεν έχει καταφέρει να νικήσει!

Τι κι αν η Λιόν ήταν 10 συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος αήττητη κόντρα στην Ανζέ; Αυτή τη φορά η Ολιμπίκ την «πάτησε» αφού δέχτηκε βαριά και απρόσμενη ήττα στην έδρα της αντιπάλου της με 3-0 και στις δύο πρώτες αγωνιστικές της Ligue 1 δεν έχει καταφέρει να πάρει νίκη.

Οι παίκτες του Πέτερ Μπος έψαχναν αντίδραση μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) κόντρα στη Μπρεστ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όμως αντί αυτού, υποχρεώθηκαν σε μια ακόμα χειρότερη εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Μπουφάλ έπειτα από ασίστ του Καμπό με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να απαντήσουν αφού στο 53′ ο Μαρσέλο έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από αντεπίθεση διπλασιάζοντας τα τέρματα της Ανζέ.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ήρθε η αποβολή του Κορνέ ο οποίος έκοψε την αντεπίθεση των αντιπάλων με σκληρό μαρκάρισμα με αποτέλεσμα να αφήσει με 10 παίκτες τη Λιόν και να δυσχεράνει ακόμα περισσότερο την κατάσταση για την ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 77′ όταν ο Ουνάχι έγραψε το τελικό 3-0 ξανά στην κόντρα, με τη Λιόν να μην μπορεί να ακολουθήσει σε κανένα σημείο του αγώνα τον ρυθμό και την ταχύτητα των «μελανόλευκων».