Nις – Παρί 1-0: «Σφαλιάρα» για την Παρί πριν την Ρεάλ

«Καμπανάκι» για την Παρί Σεν Ζερμέν λίγες ημέρες πριν την ρεβάνς με την Ρεάλ Μαδρίτης, με την ομάδα του Ποκετίνο να γνωρίζει την ήττα με 1-0 στη Νίκαια κόντρα στη Νις.

Οι παίκτες του Μαουρίσιο Ποτσετίνο ήταν εκείνοι που είχαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, ωστόσο δεν μπορούσαν με ευκολία να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Μπενίτες. Στο πρώτο ημίχρονο ο Γκουϊρί είχε την πρώτη καλή στιγμή στο έκτο λεπτό, με τον Μπενίτες να σταματάει την προσπάθεια του Ντι Μαρία στο ένατο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με την Παρί να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 88′ ο Ντελόρτ κατάφερε να «λυτρώσει» τη Νις χαρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Νις: Μπενίτες, Ντανίλιουκ (79′ Λοτόμπα), Τοντιμπό, Ντάντε, Μπαρ, Ροσάριο, Λεμινά (70′ Σνάιντερλιν), Τουράμ (79′ Στενγκς), Κλάιφερτ (86′ Μπουντάουι), Ντόλμπεργκ (70′ Ντελόρ), Γκουιρί.

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Κέρερ (90′ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Ντιαλό, Μπερνάτ, Βαϊνάλντουμ (90+1′ Γκιέγ), Περέιρα, Βεράτι, Ντι Μαρία (79′ Ικάρντι), Μέσι, Νεϊμάρ.