Tρίτη σερί… απώλεια για την Παρί με τον Εμπαπέ στον πάγκο (2-2)

Η Παρί έμεινε για τρίτο συνεχόμενο ματς μακριά από τις νίκες, μένοντας στην ισοπαλία με την Ρεμς (2-2) στο «Παρκ ντε Πρενς», με τον Κιλιάν Εμπαπέ να περνά στο ματς στο 73'

Ο Λουίς Ενρίκε έχει ξεκαθαρίσει πως η Παρί Σεν Ζερμέν θα χρειαστεί χρόνο για να προσαρμοστεί στη νέα εποχή χωρίς τον Κιλιάν Μπαπέ και είδε σήμερα (10/3) την ομάδα του να μένει στο 2-2 στην έδρα της, κόντρα στη μαχητική Ρεμς, για την 25η αγωνιστική της Ligue 1.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τους Παριζιάνους, οι οποίοι έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό μετά το γκολ του Μουνέτσι. Η Παρί ωστόσο αντεπιτέθηκε και γύρισε τούμπα το ματς σε δύο λεπτά.

Στο 17′ το αυτογκόλ του Αμπελαμίντ από την προσπάθεια του Γκονσάλο Ράμος έφερε το ματς στα ίσα και στο 19′ ο Πορτογάλος «χτύπησε» ξανά για το 2-1. Ακόμα κι έτσι πάντως, η Ρεμς δεν παράτησε το ματς και ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ντιακιτέ λίγο πριν την εκπνοή του δεύτερου μέρους.

Οι πρωταθλητές Γαλλίες δυσκολεύτηκαν να γίνουν απειλητικοί και επικίνδυνοι στο δεύτερο μέρος. Η είσοδος του Μπαπέ στο παιχνίδι στο 73ο λεπτό τους έδωσε… «πνοή», όμως ο Γάλλος σπατάλησε δύο καλές στιγμές στο 84′ και το 90′ και η Παρί αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με τη νέα ισοπαλία, παραμένοντας, ωστόσο, στο +10 από την δεύτερη Μπρεστ.