Παρί Σεν Ζερμέν-Καέν 3-0

Εύκολα και χωρίς απρόοπτα, ξεκίνησε η Παρί Σεν Ζερμέν τη φετινή περιπέτεια της στο Γαλλικό Πρωτάθλημα

Με το δεξί μπήκε η Πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν στο νέο Πρωτάθλημα νικώντας εύκολα με 3-0 την Καέν. Η Παρί δεν έδωσε δικαίωμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στη φιλοξενούμενη να πιστέψει στην έκπληξη.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλή και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Το 1-0 έκανε ο Νεϊμάρ στο 10′, ενώ ο Αντριέν Ραμπιό στο 35′ έδωσε πλεονέκτημα δύο γκολ στους Παριζιάνους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν αρκετά το ρυθμό τους και «απλώς» έκαναν το τελικό 3-0 με σκόρερ τον Τίμοθι Γουεά στο 89ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (4-3-3): Μπουφόν, Νταγκμπά, Μαρκίνιος, Σίλβα, Ενσοκί, Μπερνέντ, Ντιαρά (70′ Ντιαμπί), Ραμπιό, Ενκινκί, Νεϊμάρ (82′ Γουεά), Ντι Μαρία (70′ Ντράξλερ)

ΚΑΕΝ (4-3-3): Σαμπά, Αρμουγκόμ, Ζενεβουά, Τζικού, Εμπένγκ (46′ Ιμορού), Φαζρ, Ονιανγκέ, Πέτερς, Νινγκά (77′ Σταβίτσκι), Τσοκουντέ, Ντεμινγκέ (62′ Κριβελί)