Παρί Σεν Ζερμέν – Λιλ 2-1 (vids)

Οι πρωταθλητές Γαλλίας με γκολ των Μπαπέ (70’) και Νεϊμάρ (84’) επικράτησαν στο ντέρμπι της Λιλ με 2-1 και έκαναν το 12 στα 12 στο φετινό πρωτάθλημα.

Ασταμάτητη η Παρί! Οι πρωταθλητές Γαλλίας με δύο γκολ στο τελευταίο 20άλεπτο επικράτησαν της Λιλ με 2-1 και πέτυχαν την 12η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Οι συνήθεις ύποπτοι Κιλιάν Μπαπέ και Νεϊμάρ χτύπησαν ξανά και χάρισαν το τρίποντο της νίκης στην ομάδα του Τόμας Τούχελ.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, όμως, στο δεύτερο πάτησαν γκάζι και συνέχισαν την απόλυτα νικηφόρα πορεία τους στη φετινή Ligue 1. Στο 70’ ο Μπαπέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λιλ και με φοβερό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0 για τους Παριζιάνους. Στο 84’ ο Μπαπέ από σκόρερ έγινε δημιουργός, με τον νεαρό σούπερ σταρ να συνεργάζεται άψογα με τον Νεϊμάρ και τον Βραζιλιάνο με δυνατό σουτ να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους.  Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πεπέ, μετά από χέρι του Κέρερ.

Με την αποψινή νίκη η ομάδα του Τούχελ έφτασε τους 36 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο +11 από τη δεύτερη Λιλ, η οποία πάλεψε στο Παρίσι, αλλά δεν κατάφερε να ανακόψει τη ξέφρενη πορεία των γηπεδούχων. Παράλληλα, η Παρί με το «12 στα 12» έσπασε το ρεκόρ της Τότεναμ και έγινε η ομάδα με το καλύτερο ξεκίνημα ever στα 5 μεγαλύτερα πρωταθλήματα της Ευρώπης! Ο Νεϊμάρ, ο Μπαπέ και η παρέα τους έγραψαν με χρυσά γράμματα τα ονόματά τους στην ιστορία του συλλόγου, αλλά και του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Μια ακόμα σπουδαία επιτυχία για τη φοβερή και τρομερή ομάδα του Τούχελ.