Συνεχίζει να πετυχαίνει ρεκόρ ο Εμπαπέ

Ο σούπερ σταρ των «Παριζιάνων» συνεχίζει να γράφει το δικό του μύθο, πετυχαίνοντας στο ματς με την Σεντ Ετιέν ρεκόρ που είχε να συμβεί για 53 χρόνια.

Μόλις στα 20 του χρόνια έχει τις κατάλληλες περγαμηνές για να δημιουργήσει ένα μύθο γύρω από το όνομά του. Ο Κίλιαν Εμπαπέ δεν σταματάει να σπάει ρεκόρ προτού καλά καλά συμπληρώσει την πρώτη του πενταετία ως επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και το μέλλον του προμηνύεται λαμπρό.

Ο Γάλλος επιθετικός της Παρί έχει σπάσει πολυάριθμα ρεκόρ, από το Champions League μέχρι και την εθνική του ομάδα, όμως το τελευταίο «χτύπημα» συνέβη στη Λιγκ 1.

Συγκεκριμένα, στην χθεσινή νίκη των «Παριζιάνων» με 1-0 επί της Σεντ Ετιέν για το Σαμπιονά, ο 20χρονος άσος έφτασε τα 19 γκολ σε 18 αγώνες στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Κάτι ανάλογο είχε να συμβεί από την περίοδο 1965-1966 όταν το είχε πετύχει ο Ρομπέρ Ερμπέν της Σεντ Ετιέν και ο Φιλίπ Γκοντέ της Ναντ.