Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεμς 0-2 (vid)

Η ομάδα του Ελληνα επιθετικού επικράτησε στο «Παρκ Ντε Πρανς» με 2-0 και έφυγε θριαμβεύτρια από το Παρίσι!

Τη μεγαλύτερη έκπληξη στη φετινή Ligue 1 έκανε η Ρεμς του Τάσου Δώνη!

Η ομάδα του Νταβίν Γκουιόν ταπείνωσε την πρωταθλήτρια, Παρί Σεν Ζερμέν, στο «Παρκ Ντε Πρανς» με 2-0 και έφυγε θριαμβεύτρια από το Παρίσι.

Ο Ελληνας επιθετικός αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα της Ρεμς και συνδύασε το ντεμπούτο του στη βασική 11άδα με μία επική νίκη, που θα του μείνει αξέχαστη. Η παρέα του Τάσου Δώνη άνοιξε το σκορ στο 29’ με κεφαλιά του Καμαρά και παρά την ασφυκτική πίεση της Παρί Σεν Ζερμέν, κατάφερε να πάρει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα στο σκορ. Στο 77’ είχε δοκάρι με τον Ουντέν, με τον Ντια στις καθυστερήσεις να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ με ψαλιδάκι.

Οσον αφορά στον Δώνη, ο 23χρονος επιθετικός παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 69’ και ήταν εξαιρετικός όσο αγωνίστηκε, βοηθώντας την ομάδα του να πετύχει μια σπουδαία νίκη. Με αυτό το τρίποντο η Ρεμς ανέβηκε στην 8η θέση, ενώ η Παρί παρά την ήττα, παρέμεινε πρώτη με 15 πόντους.