Τεράστια νίκη για το Βέλγιο, στην κορυφή η Ιταλία (vids)

Το Βέλγιο επικράτησε 2-0 της Αγγλίας για την 5η αγωνιστική του Nations League και... πέταξε στους 12 βαθμούς, αφήνοντας τα «τρία λιοντάρια» στην τρίτη θέση και τους 7 βαθμούς. Νίκη κορυφής και για την Ιταλία, 2-0 την Πολωνία.

Το Βέλγιο πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Αγγλία (2-0) για την 5η αγωνιστική του Nations League και έφτασε τους 12 βαθμούς, αφήνοντας τα «τρία λιοντάρια» στην 3η θέση με 7 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν το προβάδισμα στο 10ο λεπτό. Ο Τίλεμανς έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα του Μαρτίνες διπλασίασε τα τέρματά της με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μέρτενς στο 24ο λεπτό και κράτησε το υπέρ της σκορ ως το τέλος.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγέρ, Φερτόνχεν, Τίλεμανς, Βίτσελ, Τ.Αζάρ, Μέρτενς (81’ Πράε), Ντε Μπρόινε, Λουκάκου

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Τσίλγουελ (38’ Σακά), Ντάιερ, Μινγκς, Τρίπιερ (69’ Σάντσο), Χέντερσον (46’ Γουίνκς), Ράις, Μάουντ (69’ Κάλβερτ Λιούιν), Γκρίλις, Κέιν

Δανία-Ισλανδία 2-1

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις, η Δανία επικράτησε 2-1 της Ισλανδίας και, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Αγγλίας, βρίσκεται μόνη της στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 13ο λεπτό χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έρικσεν, με την Ισλανδία να ισοφαρίζει στο 86ο λεπτό με τον Κγιάρτανσον.

Ωστόσο, οι Δανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έρικσεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, πήραν τεράστια νίκη και θα διεκδικήσουν την πρώτη θέση απέναντι στο Βέλγιο.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ (46’ Ρένοου), Βας,, Κίερ, Βέστεργκαρντ (90’ Βιντ), Λάρσεν, Γένσεν (68’ Γιόνσον), Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Έρικσεν, Πόουλσεν, Μπρέθγουεϊτ (76’ Άντερσεν)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Ρούναρσον, Μάγκουνσον, Ίνσκγασον, Έιολφσον, Σέβαρσον, Μπιάρνασον (46’ Πάλσον), Σκούλασον, Γκ.Σίγκουρντσον, Σίγκουρντσον (79’ Α.Γκούναρσον), Μπόντβαρσον (70’ Κιάρτανσον), Γκούντμουντσον (74’ Φινμπόγκασον)

Ιταλία-Πολωνία 2-0

Η Ιταλία επικράτησε 1-0 της Πολωνίας, πήρε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση και προσπέρασε την Ολλανδία, πιάνοντας κορυφή με 9 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 20ό λεπτό με τον Ινσίνιε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, στο 28ο λεπτό η Ιταλία κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζορζίνιο για το 1-0.

Το τελικό 2-0 για τους Ιταλούς διαμόρφωσε ο Μπεράρντι στο 84ο λεπτό.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Φλορέντσι (89’ Ντι Λορέντζο), Ατσέρμπι, Μπαζτόνι, Έμερσον, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι, Μπερναρντέσκι (64’ Μπεράρντι), Μπελότι (79’ Οκάκα), Ινσίνιε (89’ Ελ Σααραουί)

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπεντνάρεκ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Ρέκα, Μόντερ (46’ Γκοράλσκι) Κριχόβiaκ, Λινέτι (74’ Μίλικ), Σζιμάνσκι (46’ Ζιελίνσκι), Γιόζβιακ (46’ Γκροσίτσκι), Λεβαντόφσκι

Αυστρία-Βόρεια Ιρλανδία 2-1

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Αυστρία έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη (2-1) απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 75ο λεπτό με τον Μαγκένις, με τον Σχομπ να ισοφαρίζει στο 81ο λεπτό.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Γκρμπιτς υπέγραψε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Πέρβαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς (46’ Ρανφτλ), Χιντερέγκερ, Ούλμερ (78’ ΣΚάουμπ), Σλάγκερ, Ιλζάνκερ, Μπαουμγκάρτλινγκερ (78’ Γκρμπιτς), Αλάμπα, Ζάμπιτσερ, Γκρέγκοριτς (64’ Αρναούτοβιτς)

Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: ΜακΓκόβερν, Φέργκιουσον (37’ Λιούις), Φλάναγκαν, Μπάλαρντ (83’ Κάθκαρτ), ΜακΛάφλιν, ΜακΚάν (83’ Ντέιβις), Ντάλας, ΜακΝέιρ, Σμιθ, Μπόις (63’ Μαγκένις), Ουάσινγκτον (63’ Γουάιτ)

Ουγγαρία-Σερβία 1-1

Ουγγαρία και Σερβία ήρθαν ισόπαλες 1-1, με τους γηπεδούχους να ισοβαθμούν στην κορυφή με τη Ρωσία (8 β.).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Ράντονιτς, αλλά οι Ούγγροι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 39ο λεπτό με τον Καλμαρ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντιμπούζ, Μπότκα, Λανγκ, Κέτσκες, Μπέσε (78’ Γκιούρτσο), Σιγκέρ (57’ Νεγκό), Νάγκι, Χολέντερ (68’ Χάνγκια), Καλμάρ, Ζομποζλάι (78’ Σέφερ), Νίκολιτς (57’ Κένιβες)

ΣΕΡΒΙΑ: Ντμίτροβιτς, Γκουντέλι, Ρίστιτς (62’ Μλαντένοβιτς), Ράντονιτς (79’ Βλάχοβιτς), Μιλένκοβιτς, Σπάιτς, Λούκιτς, Λάζοβιτς (57’ Γκατσίνοβιτς), Μακσίμοβιτς (62’ Γκρούιτς), Τάντιτς (79’ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς), Γιόβιτς

Τσεχία-Ισραήλ 1-0

Οι Τσέχοι πέτυχαν την 3η τους νίκη στον όμιλο, επικρατώντας με 1-0 του Ισραήλ χάρη σε γκολ του Νταρίντα στο 7ο λεπτό μετά από ωραία ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων.

ΤΣΕΧΙΑ: Βάτσλικ, Κουφάλ, Κάλας, Μπράμπετς, Ματειου, Σούτσεκ, Κραλ, Μάσοπουστ (62’ Κόπιτς), Γιάνκτο (82’ Βίντρα), Οντρίασεκ (62’ Κρμέντσικ), Ντάριντα (90+1’ Ντότσκαλ)

ΙΣΡΑΗΛ: Μαρτσιάνο, Τίμπι, Ταβάθα (46’ Μεναχέμ), Πέρετς (73’ Βάισμαν), Ελχαμέντ, Ντάσα, Νάτχο (46’ Λαβί), Γκολάσα (86’ Αμπού Φανί), Σόλομον, Ζάχαβι, Μπίτον