Νορβηγία – Σλοβενία 1-0 (vid)

Η ομάδα του Ομάρ Ελαμπντελαουί επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Σλοβενίας και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων του Nations League.

Νορβηγία – Σλοβενία 1-0 (vid) | to10.gr

Με τον Ομάρ Ελαμπντελαουί να ξεκινάει βασικός και να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Νορβηγία επικράτησε εντός έδρας της Σλοβενίας με 1-0, για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Nations League. Ο μπακ του Ολυμπιακού, ο οποίος είναι ένα από τα βασικά στελέχη των Σκανδιναβών, έπιασε πολύ καλή απόδοση και βοήθησε την ομάδα του να πάρει το τρίποντο της νίκης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ολε Σέλνες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ένα φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής! Στο παιχνίδι αγωνίστηκε επίσης ως βασικός ο πρώην «ερυθρόλευκος» μεσοεπιθετικός, Ταρίκ Ελιουνούσι, ο οποίος μάλιστα πραγματοποίησε την 50η συμμετοχή με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας. Το παιχνίδι στο Οσλο, πάντως, σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Σλοβένου, Κράιντς, ο οποίος στο 9ο λεπτό δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα από τον Χένρικσεν και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο.

Με αυτό το τρίποντο η Νορβηγία έφτασε τους 6 βαθμούς και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο του League C της νεοσύστατης διοργάνωσης. Οι Σκανδιναβοί βρίσκονται στη δεύτερη θέση, με την Βουλγαρία να είναι στην κορυφή με 6 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο. Την επόμενη αγωνιστική η Νορβηγία θα υποδεχθεί τους Βούλγαρους, σε ένα ματς που ουσιαστικά θα κρίνει την πρωτιά.