Άρσεναλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (vids)

Η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για την 4η αγωνιστική της Premier League. Νίκη και για την Γουλβς, 1-0 την Φούλαμ.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Έμιρεϊτς» για την 4η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» πέτυχαν την 3η τους νίκη στη σεζόν χάρη σε γκολ των Σακά (61′) και Πεπέ (64′), ενώ η ομάδα του Κρις Γουάιλντερ (που μείωσε με τον ΜακΓκόλντρικ στο 83′) έμεινε χωρίς βαθμό μετά από 4 ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα.

Ωστόσο, πέτυχαν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα μέσα σε τρία λεπτά.  Στο 61ο λεπτό, ο Μπεγερίν έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Σάκα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 64ο λεπτό, ο Πεπέ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με πλασέ έκανε το 2-0.

Η Σέφιλντ προσπάθησε μέχρι το τέλος αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον ΜακΓκόλντρικ στο 84ο λεπτό.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Λουίζ, Μαγκαλιάες, Τίρνεϊ, Ελνενί, Θεμπάγιος (81’ Τζάκα), Σακά (87’ Μέιτλαντ Νάιλς), Γουίλιαν, Ομπαμεγιάνγκ, Ενκετιά (56’ Πεπέ)

ΣΕΦΙΛΝΤ: Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ (77’ Σαρπ), Ρόμπινσον, Στίβενς, Ίγκαν, Μπάλντοκ, Μπουρκ (56’ ΜακΜπέρνι), Όσμπορν (63’ Φλεκ), Λούντστραμ, Μπεργκ, ΜακΓκόλντρικ

Γουλβς-Φούλαμ 1-0

Η Γουλβς, με βασικό τον Ντανιέλ Ποντένσε, επικράτησε 1-0 της Φούλαμ και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Το γκολ που λύτρωσε τους «λύκους» πέτυχε ο Πέντρο Νέτο στο 56ο λεπτό.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρούι Πατρίσιο, Σεμέδο (78′ Χούβερ), Μπολί, Κόαντι, Κίλμαν, Σαΐς, Ντεντόνκερ, Νέβες, Νέτο (82′ Τραορέ), Ποντένσε (71′ Ζοάο Μουτίνιο), Χιμένες.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Άινα, Ριμ, Λε Μασάρντ, Ρόμπινσον, Κέιρνι, Ανγκισά, Καβαλέιρο (67′ Λούκμαν), Μπράιαν (67′ Καμαρά), Ριντ (81′ Κεμπάνο), Μίτροβιτς.

Σαουθάμπτον – Γουέστ Μπρομ 2-0

Η Σαουθάμτπον επικράτησε 2-0 της Γουέστ Μπρομ στο «Σεντ Μέρι», φτάνοντας τους 6 βαθμούς στην Premier League.

Το σκορ για τους «Αγίους» άνοιξε ο Τζενέπο στο 41ο λεπτό και ο Ρομέου διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 69ο λεπτό.