Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον 3-4

Αν και βρέθηκε με 4-0 μπροστά, η Σαουθάμπτον πήγε να αυτοκτονήσει, ωστόσο κατάφερε εν τέλει να επικρατήσει με 4-3 στην έδρα της Άστον Βίλα και να σκαρφαλώσει στην 1η θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Λίβερπουλ.

Το ματς

Η Σαουθάμπτον μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, δείχνοντας το από την πρώτη κιόλας φάση, με τον Άνταμς να σκοράρει, ωστόσο να ακυρώνεται από το VAR. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γουόλκοτ να απειλήσει, με τον Άγγλο εξτρέμ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφεραν οι δύο επιθετικοί, έκανε ο Βέστεργκααρντ, με τον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενούμενων να ανοίγει το σκορ και να γράφει το 1-0.

Ο «καυτός» Γουόρντ Πράους που «σέρβιρε» το πρώτο τέρμα, πήρε την σκυτάλη και με δύο φοβερές εκτελέσεις φάουλ, έδωσε αέρα τριών τερμάτων στη Σαουθάμπτον.

Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείψει από τον χορό ο Ντάνι Ινγκς, με τον Άγγλο στράικερ να γράφει το 4-0 στο 58ο λεπτό, «κλειδώνοντας» θεωρητικά το «τρίποντο» για τους «άγιους».

Τέσσερα λεπτά αργότερα ωστόσο, η Βίλα μείωσε σε 1-4, με τον Μινγκς να κερδίζει στον αέρα τους πάντες. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, με την τελική ενέργεια να λείπει…

Ο αρχηγός των «χωριάτων» Τζακ Γκρίλις κέρδισε στο 90+3 πέναλτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Γουότκινς, μειώνοντας σε 2-4. Ο Γκρίλις έδειχνε να το πιστεύει, καθώς με δικιά του ατομική ενέργεια η Βίλα έκανε το 3-4, με τη Σαουθάμπτον ωστόσο να γλιτώνει και να παίρνει ένα υπερπολύτιμο «τρίποντο», πιάνοντας τη Λίβερπουλ στην κορυφή με 16 βαθμούς.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας (67′ Ελμοχαμαντί), Κοσνά, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκιν, Ντάγκλας Λουίζ, Τραορέ (29′ Τρεζεγκέ), Μπάρκλεϊ, Γκρίλις, Γουότκινς

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Γουόκερ – Πίτερς, Μπέντναρεκ (46′ Στέφενς), Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ (79′ Ντιαλό), Άρμστρονγκ, Ρομέου, Γουόρντ – Πρόους, Γουόλκοτ, Ινγκς (85′ Λονγκ), Άνταμς