Ξανά μόνη στην κορυφή η Σίτι (0-2), Επέστρεψε στις νίκες η Λέστερ (0-2)

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 2-0 της Μπέρνλι και να επιστρέψει μόνη στην κορυφή της Premier League και στο +3 από τη Γιουνάιτεντ. «Τρίποντο» για τη Λέστερ που κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Λονδίνο επικρατώντας επίσης με 2-0 της Φούλαμ.

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 2-0 της Μπέρνλι και να επιστρέψει στην κορυφή της Premier League και στο +3 από τη Γιουνάιτεντ. «Τρίποντο» για τη Λέστερ που κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Λονδίνο επικρατώντας επίσης με 2-0 της Φούλαμ.

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε «αέρας» από το Turf Moor, επικρατώντας της Μπέρνλι με 2-0. Οι «πολίτες» δεν άφησαν ούτε για 24 ώρες τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να χαρεί την κορυφή, καθώς με το «τρίποντο» αυτό πέρασαν και πάλι στην πρώτη θέση χωρίς «συγκάτοικο», ξεφεύγοντας στο +3 από τη συμπολίτισσα η οποία μάλιστα έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα κατάφερε να τελειώσει από νωρίς τη δουλειά, βάζοντας τις βάσεις για το διπλό από το πρώτο ημίχρονο… Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Γκάμπριελ Τζεσούς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους σκοράροντας σε κενή εστία, γράφοντας έτσι το 1-0 για τη Μάντσεστερ Σίτι. Η υπόθεση νίκη τελείωσε στο 38′ όταν ο Γκουντογκάν έβγαλε με κενή εστία τον Στέρλινγκ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε και έγραψε το 2-0.

Η Σίτι έριξε τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να κρατήσει το σκορ και πήρε ακόμη μία σημαντική νίκη στην κούρσα του πρωταθλήματος…

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Πίτερς, Λόουτον, Μι, Ταρκόβσκι, Κορκ (72’ Στίβενς), Γκούντμουντσον, Γουέστγουντ (81’ Μπενσόν), Ροντρίγκες (77’ Μουμπονγκό), Βίντρα, ΜακΝέιλ

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο (64’ Ζιντσένκο), Λαπόρτ, Στόουνς, Ντίας, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Ζέσους

Φούλαμ – Λέστερ 0-2

Εύκολη ήταν η βραδιά και για τη Λέστερ στο Craven Cottage, καθώς οι «αλεπούδες» έφυγαν με το διπλό από το Λονδίνο, επικρατώντας με 2-0 της Φούλαμ. Μετά από την εντός έδρας ήττα με τη Λιντς, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση και στο +2 από τη Λίβερπουλ, η οποία παίζει στις 22:15 με την Μπράιτον.

Ο Κελέτσι Ιεανάτσο ήταν αυτός που έδωσε κεφάλι στο σκορ στη Λέστερ στο 17ο λεπτό έπειτα σέντρα από του Τζέιμς Μάντισον, με τον Άγγλο να δημιουργεί και το δεύτερο γκολ της Λέστερ και τον Τζέιμς Τζάστιν να γράφει στο 44ο λεπτό το τελικό 2-0.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Τετέ (46’ Καβαλέιρο), Άντερσεν, Άινα, Ανταραμπιόγο, Ρόμπινσον, Ριντ (71’ Ντε Κόρδοβα Ριντ), Λόφτους Τσικ, Ανγκισά (46’ Λεμινά), Μίτροβιτς, Λούκμαν

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ ,Τζάστιν, Περέιρα, Σογιουντσού, Έβανς, Τίλεμανς, Τσάουντρι (61’ Ολμπράιτον), Μπαρνς (76’ Αμαρτέι), Μάντισον, Αγιόθε (61’ Μεντί), Ιεανάτσο