Λίβερπουλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 – Ανάμεικτα συναισθήματα για την ομάδα του Κλοπ (vid)

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Λίβερπουλ και Αθλέτικ Μπιλμπάο σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Άνφιλντ

Θετικά μηνύματα άφησε η Λίβερπουλ στο προτελευταίο φιλικό της ενόψει της έναρξης της νέας σεζόν.

Αρκετά δραστήρια επιθετικά, με κάποια κενά στην άμυνα όμως, ο Γιούργκεν Κλοπ είδε τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ να βγάζει 72 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας ότι σιγά σιγά επανέρχεται από τον σοβαρό τραυματισμό του.

Ο Γερμανός τεχνικός όμως είδε τον Άντι Ρόμπερτσον να αποχωρεί τραυματίας με πρόβλημα στον αστράγαλο, προσθέτοντας πονοκέφαλο στον Κλοπ. ο Κώστας Τσιμίκας δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό.

Οι Reds ξεκίνησαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με το διαγώνιο σουτ του Ζότα (13′). Αν και επιθετικά ήταν δραστήριοι, αμυντικά εμφάνισαν σημαντικά κενά. Η Μπιλμπάο έχασε σοβαρές ευκαιρίες, ώσπου στο 53′ βρήκε την ισοφάριση με εξ επαφής πλασέ του Μπερενγκέρ. Τη Δευτέρα η Λίβερπουλ θα παίξει και με την Οσασούνα, ενώ 14 του μήνα έχει πρεμιέρα στη νεοφώτιστη Νόριτς.