Τσέλσι: 364 ημέρες από την τελευταία φορά που διασύρθηκε με 4+ γκολ μέσα στο «σπίτι» της (pic)

Έπρεπε να περάσει ένας χρόνος (πάρα ένα) για να ηττηθεί τόσο... άσχημα μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι.

Την πιο βαριά ήττα της σεζόν γνώρισε χθες στο Λονδίνο από την Μπρέντφορντ η Τσέλσι. Παρότι προηγήθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα της ούτε για δύο λεπτά και τελικά διασύρθηκε με 4-1 από την Μπρέντφορντ μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ»!

Μία ήττα, η οποία είναι μόλις η δεύτερη με 4+ γκολ για την Τσέλσι μέσα στην έδρα της από την ημέρα που ανέλαβε την ομάδα ο Τόμας Τούχελ. Και γενικότερα μόλις η δεύτερη ήττα τέτοιας έκτασης τον τελευταίο χρόνο.

Σχεδόν δηλαδή… Διότι, η Τσέλσι είχε να ηττηθεί με 4+ γκολ στο «σπίτι» της πριν από 364 ημέρες. Πιο συγκεκριμένα, στις 2/3/2021 κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Και τότε οι «μπλε» είχαν προηγηθεί νωρίς με τον Πούλισικ, ωστόσο η κόκκινη κάρτα του Τιάγκο Σίλβα έφερε τα πάνω-κάτω, με αποτέλεσμα η Γουέστ Μπρομ να επικρατήσει με το «τρελό» 5-2!

Λίγες ημέρες αργότερα, η Τσέλσι επικράτησε της Πόρτο με 2-0 στα προημιτελικά του Champions League και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου…