Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι 0-4: «Απάντησε» στη Λίβερπουλ με τεσσάρα στο Elland Road η Σίτι

Η απίθανη μάχη στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου συνεχίζεται! Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε... βόλτα στο Elland Road και μετά το άνετο 4-0 επί της Λιντς, σκαρφάλωσε ξανά στην πρώτη θέση και στο +1 από τη Λίβερπουλ.

Το θρίλερ στην Premier League καλά κρατεί. Το μεσημέρι, η Λίβερπουλ μετά και τη νίκη επί της Νιούκαστλ, απολάμβανε τη μοναξιά της κορυφής. Τώρα, η σκυτάλη πέρασε ξανά στη μεριά της Σίτι. Οι Πολίτες έκαναν περίπατο στο Elland Road, διαλύοντας (0-4) με συνοπτικές διαδικασίες τη Λιντς.

Η ομάδα του Μαρς παραδόθηκε στις ορέξεις των παικτών του Πεπ Γκουαρντιόλα, με τη Σίτι να καλπάζει προς το στέμμα της Premier League. Στο +1 από την αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ οι Πολίτες, στην πιο συναρπαστική μονομαχία όλων των εποχών στο Νησί.

Γνωρίζοντας και το αποτέλεσμα της Λίβερπουλ, η Σίτι μπήκε στο ματς με το πόδι στο… γκάζι. Μόλις στο 12ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ. Ο Φόντεν εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Ρόδρι με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι Πολίτες βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 54΄. Μετά από κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Άκε που την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα του Μελιέ για το 0-2.

Η Σίτι έμοιαζε ασταμάτητη, με το πάρτι να συνεχίζεται και στα επόμενα λεπτά. Στο 78ο λεπτό, ήταν η σειρά του Γκάμπριελ Ζέσους να προσθέσει το όνομά του στον φωτεινό πίνακα των σκόρερ. Μετά από καταπληκτική κάθετη του Φόντεν, ο Βραζιλιάνος επιθετικός, έγραψε το 0-3.

Το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου ήρθε από τα πόδια του Φερναντίνιο στις καθυστερήσεις. Ωραίο συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής για το τελικό 0-4 της Σίτι.

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Έιλινγκ, Ντάλας (45+7’ Τζέιμς), Φίρπο (62’ Γκέλχαρντ), Στράουκ, Κλιχ, Κοχ, Χάρισον, Ραφίνια, Φίλιπς, Ροδρίγο (83′ Γκρίνγουντ)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ακέ (60’ Ζιντσένκο), Κανσέλο, Λαπόρτ, Ντίας, Ρόδρι (83′ Φερναντίνιο), Γκιντογκάν, Στέρλινγκ, Γκρίλις, Φόντεν (80’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ζέσους