Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4: Θρίαμβος στο ντεμπούτο Τεν Χαγκ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε εύκολα με 4-0 τη Λίβερπουλ στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης - Ιδανική «πρώτη» για τον Έρικ Τεν Χαγκ - Αγωνίστηκε για 30 λεπτά ο Κώστας Τσιμίκας

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σάρωσε τη Λίβερπουλ, καθώς επικράτησε με σκορ 4-0 των Κυπελλούχων Αγγλίας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Μπανγκόκ.

Με τον αγώνα αυτόν έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο ο νέος προπονητής των «κόκκινων διάβολων», Έρικ Τεν Χαγκ. Ο Ολλανδός κόουτς δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από τους παίκτες του για το πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της Γιουνάιτεντ! Η εποχή Τεν Χαγκ ξεκινά ιδανικά!

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Πιο έτοιμη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς είχε μία εβδομάδα επιπλέον προετοιμασίας. Φάνηκε αυτό, άλλωστε, στον αγωνιστικό χώρο, με το τελικό αποτέλεσμα να τα λέει όλα. 32 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε συνολικά ο Γιούργκεν Κλοπ στο ματς, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο πως στην παρούσα φάση δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το σκορ. Σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα η προετοιμασία των «κόκκινων», συνεχείς οι δοκιμές, όπως είναι λογικό, από τον Γερμανό τεχνικό, ο οποίος χρησιμοποίησε για 30 λεπτά και τον Κώστα Τσιμίκα.

Ντεμπούτο έκαναν σήμερα οι Καρβάλιο, Νούνιες και Μαλάσια.

Τα γκολ της νίκης για τους «κόκκινους διάβολους» πέτυχαν οι Τζέιντον Σάντσο (12′), Φρεντ (30′), Αντονί Μαρσιάλ (33′) και Φακούντο Πελίστρι (76′).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων κατά τη διάρκεια του αγώνα:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ, πρώτο 30λεπτο): Άλισον, Μαμπάγια, Φίλιπς, Γκόμεζ, Τσέιμπερς, Χέντερσον, Μόρτον, Καρβάλιο, Έλιοτ, Ντίας, Φιρμίνο

Λίβερπουλ (δεύτερο 30λεπτο): Άλισον, Φράουεντορφ, Μάτιπ, Γουίλιαμς, Τσιμίκας, Μίλνερ, Μπάιτσετιτς, Κλάρκσον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Κλαρκ, Τζόουνς

Λίβερπουλ (τρίτο 30λεπτο): Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Τιάγκο, Σαλάχ, Νούνιες, Χιλ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ, πρώτο ημίχρονο): Ντε Χέα, Νταλότ, Λίντελοφ, Βαράν, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Φερνάντες, Μαρσιάλ, Σάντσο, Ράσφορντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (δεύτερο ημίχρονο): Ντε Χέα (68′, Χίτον), Γουάν-Μπισάκα, Μπαϊγί, Τέλες, Μαλάσια, Σάβατζ, Ικμπάλ, Ελάνγκα, Φαν Ντε Μπέεκ, Πελίστρι, Ντιαλό