Τα… κομπιούτερ «μίλησαν» – Ποια ομάδα θα κατακτήσει την Premier League (pic)

Αλλαγή δεδομένων στην Premier League μετά τη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Τότεναμ. Τι «λένε» οι στατιστικολόγοι;

«Φωτιά» έχει πάρει η Premier League! Παρότι κανείς δεν πίστευε ότι η Άρσεναλ θα αντέξει τόσο πολύ, οι «κανονιέρηδες» δείχνουν ασταμάτητοι, περνάνε από παντού και συνεχίζουν ακάθεκτοι, έχοντας πέντε βαθμούς περισσότερους από τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία ωστόσο έχει και έναν αγώνα περισσότερο.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα μοιάζει πιο ώριμη από ποτέ και με τα δεδομένα της στιγμής, δείχνει ικανή να φτάσει μέχρι τέλους και να σηκώσει την Premier League για πρώτη φορά μετά από 19 χρόνια.

Αυτό υποστηρίζουν και οι… στατιστικολόγοι δηλαδή, καθώς σύμφωνα με τους σούπερ υπολογιστές της opta, η Άρσεναλ είναι το φαβορί για την κατάκτηση της Premier League, με ποσοστό στο 52.61%.

Βέβαια, μόνο ακλόνητο φαβορί δεν είναι. Ειδικά μετά την τεράστια νίκη της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Τότεναμ. Παρότι η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο, κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε τρία λεπτά, πριν τελικά γυρίσει ολοκληρωτικά «τούμπα» το ματς και φτάσει στη μεγάλη νίκη.

Σύμφωνα λοιπόν με την opta, οι «πολίτες» βρίσκονται πολύ κοντά, με ποσοστό 45.95%!

Μένει να φανεί εάν τα κομπιούτερ της opta θα δικαιωθούν…