Τότεναμ – Τσέλσι 2-0: Στα «σπιρούνια» το λονδρέζικο ντέρμπι

Η Τότεναμ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι του Λονδίνου απέναντι στην Τσέλσι με 2-0 και παρέμεινε σε τροχιά 4αδας. Συνεχίζεται η κατηφόρα για τους «μπλε».

Την πρώτη νίκη απέναντι στην Τσέλσι μετά από 12 συνεχόμενα ματς, πανηγύρισε σήμερα (26/02) η Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Premier League. Τα γκολ του 22χρονου Άγγλου μέσου, Όλιβερ Σκιπ, στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου και του Χάρι Κέιν στο 82΄ έκριναν το ματς στο «Τότεναμ Στέιντιουμ», χαρίζοντας στους «πετεινούς» το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» (είχε προηγηθεί το 2-0 επί της Γουέστ Χαμ) και ταυτόχρονα το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Η κατάσταση στους «μπλε» δε λέει ν΄ αλλάξει, παρά τις πολλές μεταγραφές που έκαναν τον Ιανουάριο. Παραμένουν με μία μόλις νίκη στα 11 τελευταία ματς που έδωσαν (στα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα δεν σκόραραν) και μετά τη σημερινή ήττα επί της ουσίας έχασαν κάθε ελπίδα για να βγουν στο Champions League της επόμενης περιόδου, ενώ εάν συνεχίσουν έτσι πολύ δύσκολα θα προλάβουν και κάποιο από τα άλλα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Μόλις 21 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τότεναμ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από κακό διώξιμο της άμυνας της Τσέλσι, η μπάλα έφτασε στον Σκιπ που με καταπληκτικό σουτ νίκησε τον Κέπα για το 1-0. Στο 82′ ο Κέιν σκόραρε για ακόμα μία φορά τη φετινή σεζόν στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Κόντε.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ, Έμερσον, Ντέιβις, Χόιμπεργκ, Σκιπ, Κουλουσέφσκι (79΄Σον), Ριτσάρλισον, Κέιν

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα (19΄Φοφανά), Κουλιμπαλί, Τσίλγουελ, Έντσο Φερνάντες, Λόφτους Τσικ (62΄Μάουντ), Στέρλινγκ (83΄Ομπαμεγιάνγκ), Ζοάο Φέλιξ (83΄Μούντρικ), Ζίγιεχ (62΄Ζακάρια), Χάβερτς