Σώθηκε στο φινάλε η Γουέστ Χαμ (2-2) – Επιστροφή στις νίκες για την Μπράιτον (1-0)

Με γκολ του Ντάνι Ινγκς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γουέστ Χαμ κατάφερε να γλιτώσει το κάζο κόντρα στην Μπέρνλι μένοντας στο 2-2. Επιστροφή στις νίκες για την Μπράιτον με τους «γλάρους» να επικρατούν με 1-0 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ.

Η Μπέρνλι έφθασε κοντά στη μεγάλη νίκη μέσα στο Λονδίνο, αλλά η Γουέστ Χαμ κατάφερε ν’ αποφύγει την ήττα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάνι Ινγκς. Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί προηγήθηκε με τον Φοφανά νωρίς (11′) και στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους έκανε το 2-0 με μια άτυχη στιγμή και το αυτογκόλ του Ντίνου Μαυροπάνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόιες ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του ματς, μείωσε αρχικά με τον Πακετά (46′) και πήρε την ισοπαλία με τον Ινγκς στις καθυστερήσεις.

Η Μπράιτον νίκησε δύσκολα στην έδρα της τη Νότιγχαμ με 1-0, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League, και συνεχίζει την προσπάθεια της να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα ευρωπαϊκά κύπελλα και την επόμενη αγωνιστική σεζόν. Το ματς κρίθηκε με το αυτογκόλ του Ομπαμιντέλε στο 29ο λεπτο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 2-0