Κάρντιφ – Μάντσεστερ Σίτι 0-5

Με τεράστια άνεση, νίκησε η Σίτι την τελευταία Κάρντιφ, έφτασε τους 16 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι, είχε ένα εύκολο απόγευμα στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Κάρντιφ, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής για την Premier League, επικρατώντας με το εμφατικό 0-5 στην καρδιά της Ουαλικής πρωτεύουσας και την περιοχή του Λίγκουιθ.

O Αγκουέρο στην 300η του συμμετοχή στο Νησί άνοιξε το σκορ στο 32΄, για ν’ ανεβάσει τρία λεπτά αργότερα το δείκτη του σκορ στο 0-2 ο Σίλβα. Πριν «βγει», μάλιστα, το ημίχρονο οι «Πολίτες» είχαν τριπλασιάσει τα τέρματά τους, με τον Γκουντογκάν στο 44΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο απόλυτος πρωταγωνιστής του γηπέδου, άνηκε και πάλι στους φιλοξενούμενους, καθώς με δύο «τεμάχια» στο 67΄ και το 89΄, ο Μαχρέζ διαμόρφωσε το τελικό 0-5, σ’ ένα πάρα πολύ ευχάριστο απόγευμα για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Με τον τρόπο αυτό, οι «πολίτες» έφτασαν στους 16 βαθμούς και είναι στην δεύτερη θέση 2 βαθμούς μακριά από τη Λίβερπουλ.

Η Σίτι, θα περιμένει το τελικό αποτέλεσμα της Τσέλσι, η οποία μέχρι τώρα έχει το απόλυτο στις νίκες με 5/5 και παίζει αύριο εκτός έδρας με την Γουέστ Χαμ, για να δει εάν θα παραμείνει στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής :

ΦούλαμΓουότφορντ : 1-1 (Γκρέι 23′ , Μίτροβιτς 78′)

Κρίσταλ ΠάλαςΝιούκαστλ : 0-0

Λέστερ – Χάντερσφιλντ : 3-1 (Γιόργενσεν 5′, Ιενάτσο 19′, Μάντισον 66′ , Βάρντι 75′)

ΛίβερπουλΣαουθάμπτον : 3-0 (Χούντ αυτ. 10′, Ματίπ 21′, Σαλάχ 45+3′)

Μάντσεστερ ΓιουνάιντετΓούλβς : 1-1 (Φρέντ 18′, Μουτίνιο 53′)

ΜπέρνλιΜπόρνμουθ : 4-0 (Βίντρα 39′, Λένον 41′, Μπάρνς 83′, 88′)